Adwokat

/
6 Comments
 
 
 
 
Witajcie!
W tym poście pragnę przybliżyć Wam zawód adwokata. Nie jest to łatwa praca, jednak jej popularność rośnie. Jeśli interesujecie się prawem, bądź wiążecie swoją przyszłością z tym zawodem, koniecznie przeczytajcie mój artykuł!




Adwokat (inaczej nazwiemy go po prostu mecenasem), jest to osoba, która pomaga prawnie osobom, których sprawy indywidualne zostały naruszone, bądź zagrożone. Jego klientem może być w zasadzie każdy obarczony winą w jakiejś sprawie, a także instytucje znajdujące się w podobnej sytuacji.  Pomoc prawna adwokata polega na reprezentowaniu klienta przed sądem, pomocy, obronie i uargumentowaniu działań strony. Jednak nie trzeba być bandytą, aby zacząć współpracować z mecenasem. Osoba taka broni ludzi nie tylko winnych, bądź oskarżonych o przestępstwa, ale również drobne wykroczenia; adwokaci przydają się również podczas rozwodów itp. (wtedy pomagają stronie dostać jak najwięcej - dom, samochód i inne cenne rzeczy, jak i również uzyskać opiekę nad dziećmi). Obecność adwokata niezbędna jest podczas podpisywania ważnych dokumentów i umów. Nadzoruje wtedy, czy wszystko przebiega zgodnie z prawem i procedurami.  
Mimo iż praca adwokata oficjalnie ma charakter indywidualny i samodzielny (zadania osoby w tym zawodzie wykonywane są bez niczyjej pomocy i współpracy), to jednak kontakty z ludźmi są w tej pracy niezbędne i intensywne. Dotyczą przede wszystkim rozmów z klientem (trzeba wzbudzić jego zaufanie, dogadać się, a następnie ustalić przebieg zeznań), jak i również osób o podobnej kwalifikacji (sędzia, prokurator), które obrały sobie prawniczą karierę. Trzeba przeciągnąć na swoją stronę takie osoby; przekonać je co do niewinności klienta.
Warto wspomnieć również o niezbędnym kontakcie z aplikantami. Jeśli nie wiecie, kim jest aplikant, już Wam wszystko tłumaczę. Nazywamy tak osobę, która ukończyła studia prawnicze i zdała egzamin dopuszczający do odbywania aplikacji adwokackiej. Jest to po prostu uczeń adwokata, który posiada już pewien rodzaj wykształcenia prawniczego.
Warto wspomnieć, że wśród profesji prawniczych istnieje również radca prawny. Praca radcy jest bardzo zbliżona do adwokata, gdyż tak jak mecenas udziela on pomocy prawnej i reprezentuje klienta we wszystkich sprawach, jednak z wyjątkiem tych dotyczących przestępstw karnych i postępowań w sprawach o przestępstwa skarbowe.
Skoro wiemy już, co należy do głównych zadań adwokata, przyjrzyjmy się jego miejscu i warunkom pracy.


 
 
 Zanim zacznę opowiadać Wam o tym aspekcie pracy adwokata, myślę że muszę wspomnieć o dosyć istotnej sprawie. Jeśli ktoś z Was myśli o podjęciu ścieżki prawniczej jako swojej kariery, gdy wybierzecie konkretnie zawód adwokata, oficjalnie będziecie pracować jako przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą, bowiem nie wolno pozostawać w stosunku pracy, aby nie powodować zależności od pracodawcy (w przeciwieństwie do mecenasa, radca prawny może wykonywać swój zawód w ramach umowy o pracę w firmie albo organach państwowych i samorządowych). Możecie otworzyć jednoosobową kancelarię adwokacką lub pracować w kancelarii wieloosobowej.

Teraz załóżmy, że otworzyliście już swoją kancelarię. Co będziecie robić? Swoje obowiązki (które opisane są w części 1.) będziecie wykonywać w pomieszczeniach zamkniętych (zresztą przecież wiadomo, że adwokat nie pracuje w ogródku), a konkretniej głownie w swojej kancelarii, sądzie lub urzędzie. Pamiętajcie o zainwestowaniu w samochód, najlepiej taki, który mało spala, gdyż kontakty z klientami będą wymagać częstego przemieszczania się, czasem na duże odległości.
Mimo, iż na wielu stronach internetowych napisane jest, że zazwyczaj adwokat posiada stałe godziny pracy, nie jest to prawda, przynajmniej nie całkowicie. Czasem, kiedy kancelaria zostanie zamknięta, będziecie musieli pracować po godzinach. Pamiętajcie też, że każdy klient i jego sprawa są inne, czyli musicie nastawić się na to, że jedno zlecenie nie będzie wymagało dużego nakładu pracy i szybko poradzicie sobie z problemem strony, a przy niektórych spędzicie nie jedną noc.

Wiecie już, jak wygląda Wasze miejsce pracy i na co musicie się przygotować. Teraz pora na ekwipunek towarzyszący każdemu adwokatowi. Mecenas musi chociaż w niewielkim stopniu znać się na obsłudze standardowych urządzeń elektronicznych tj. komputera, drukarki, niszczarki, kserokopiarki, telefonu stacjonarnego i komórkowego. To tych przedmiotów będziecie używać do przechowywania dokumentów, kontaktu z różnymi osobami itp.
Kolejną sprawą jest strój adwokata, który zgodnie z zasadami powinien być nienaganny. Co rozumiemy pod tym słowem? Stonowany i elegancki. Nie polecam przychodzić do kancelarii w krótkich spodenkach, T-Shircie i klapkach czy też sandałach; będziecie musieli pożegnać się z pracą, a jeśli kancelaria jest Wasza i nie grozi Wam zwolnienie, z klientami. Przypomnę jeszcze, że podczas rozpraw sądowych obowiązkiem adwokata jest nosić togę jako stroju urzędowego. Zdjęcie togi zamieszczam Wam poniżej.



Pamiętajcie, że będąc adwokatem musicie zachowywać się nienagannie, stosować grzeczne oraz wyszukane słownictwo. Za zaniechanie obrony klienta grozi kara. Kary dyscyplinarne to: upomnienie, nagana, kara pieniężna, zawieszenie w czynnościach zawodowych na czas od 3 miesięcy do 5 lat, a także wydalenie z adwokatury, więc radzę uważać. Powinniście dawać z siebie wszystko.

Co do zdrowia, nie stawia się żadnych specjalnych wymagań, chociaż wskazana jest dobra sprawność fizyczna (w zasadzie nie wiem po co), dobry wzrok, słuch oraz prawidłowa wymowa.


 
 
Teraz przejdźmy do dosyć ważnej sprawy, jaką są umiejętności, jakie powinien posiadać adwokat, aby jego praca była bardziej owocna.
Aby zostać adwokatem powinniście doskonalić umiejętność łatwego wypowiadania się w mowie i piśmie. Uczcie się znaczeń trudnych słów i stosujcie je na co dzień. Musicie też znać zasady poprawnej ortografii i gramatyki języka polskiego. Wstyd popełniać błędy w wymowie i pisowni.
Ważna jest również zdolność przekonywania, wyciągania wniosków i wyszukiwania argumentów. Powinniście też uważnie słuchać i obserwować (niemalże niczym detektyw :p). Od adwokata wymaga się empatii, szacunku dla drugiego człowieka, a przede wszystkim cierpliwości.
 Adwokat w swojej codziennej pracy musi zapoznawać się z wieloma aktami spraw oraz na bieżąco śledzić wszelkie zmiany w prawie. W związku z tym powinniście posiadać bardzo dobrą pamięć oraz zdolność do szybkiego uczenia się. Niezbędna do wielogodzinnej pracy nad rozwiązaniem problemu klienta jest umiejętność koncentracji uwagi. Z drugiej strony istota jest jej podzielność. Dobry adwokat powinien cechować się sporym refleksem, by w porę udzielić celnej riposty. Z tym związana jest umiejętność szczególnie przydatna na sali sądowej, a mianowicie zdolność do panowania nad własnymi emocjami. Jeśli jesteście wybuchowi i łatwo się denerwujecie, radzę nie ryzykować, gdyż napady agresji są źle postrzegane, a nawet karalne.
Musicie też poczuwać odpowiedzialność za swoje decyzje i słowa, jak i również logicznie myśleć.


 
 
Droga do bycia adwokatem jest ściśle określona, ale bardzo trudna. Jest to naprawdę ciężki kierunek, jednak o tym za chwilę.
Pierwszym krokiem w kierunku prawa jest wybór jednolitych studiów magisterskich na jednym z uniwersyteckich wydziałów prawa. Uczelni posiadających takie wydziały jest sporo, są to m.in.: Uniwersytet Warszawski w stolicy, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, czy też Katolicki Uniwersytet Lubelski.
W programie zajęć na tych uniwersytetach są takie przedmioty jak: prawoznawstwo (przygotujcie się na studiowanie grubych tomów ksiąg zawierających zbiór praw - na pamięć!), logika prawnicza, prawo konstytucyjne, prawo karne, prawo administracyjne, prawo cywilne i wiele innych, ale nie będę Was tutaj zanudzać rodzajami prawa, jeśli bardzo Was to ciekawi, zajrzyjcie sobie tutaj.
Przyjmijmy, że otrzymałeś już tytuł magistra, znasz już wszystkie prawa i tablice na pamięć, możesz mi wyrecytować te księgi co mają tysiąc stron, niczym ja "Lokomotywę" Tuwima. Gratuluję. Ale co dalej? Kolejnym etapem jest trwająca trzy i pół roku aplikacja adwokacka (o aplikantach napisałam w części 1. "Kim jest adwokat?"), zakończona egzaminem zawodowym. Dopiero po jego zaliczeniu aplikant może pozostać pełnoprawnym członkiem adwokatury. Przyszły adwokat musi cieszyć się nieskazitelnym charakterem i swym dotychczasowym zachowaniem musi dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu, korzystać w pełni z praw publicznych, mieć pełną zdolność do czynności prawnych oraz władać językiem polskim w mowie i piśmie. Dodatkowo przydatna w sprawnym wypełnianiu obowiązków zawodowych może okazać się znajomość języka obcego, obsługi komputera czy prawo jazdy (ale o tym pisałam w części 2 i 3).
Jednak zanim wybierzecie sobie studia prawnicze, pomyślcie nad licznymi wadami. Miejcie na uwadze, że to bardzo trudny kierunek i podejmując się go nie będziecie mieli czasu na imprezy studenckie, tylko dni i noce przesiedzicie na kawach ze zwiększoną ilością kofeiny i z nosem w książkach, z pewnością nie raz przeklinając prawo i wszystkie kodeksy.
Pamiętajcie też, że studia kosztują, a jedno niezaliczenie może równać się z wyrzuceniem i zmarnowaniem pieniędzy. Nauczyciele na tym kierunku są niezwykle bezwzględni i surowi; mają zasady.
Miejcie też na uwadze, że w dzisiejszych czasach ciężko zostać adwokatem bez znajomości. Warto posiadać kogoś z rodziny w tym zawodzie i powoływać się na jego nazwisko. Bez jakichkolwiek korzeni w ścieżce prawniczej naprawdę ciężko dotrzeć do celu.
 
 
 
 
Jest to bardzo indywidualna kwestia, głównie zależna od Waszych umiejętności.
Większość adwokatów zarabia od 7000 PLN do 20000 PLN. Oznacza to, że co drugi mecenas w Polsce otrzymuje pensję pomiędzy 7000 PLN a 20000 PLN. 10 procent przedstawicieli tego zawodu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości mniejszej niż 6000 PLN. Natomiast najwyższe płace na jakie mogą liczyć to zarobki rzędu 25000 PLN.
Mimo wszystko można zarabiać również mniej. Każda strona podaje inne dane. Poniżej zamieszczam wykres przedstawiający średnie zarobki brutto z jednej ze stron.

 
 
Wiadomo, że nie powala, jednak przypominam, że nie wykres tylko stopień Waszych umiejętności decyduje o wysokości wypłaty.

 
 
 
Podsumujmy już zamieszczone przeze mnie informacje. Wiadomo, że nie jestem jakoś bardzo obeznana w prawie oraz zawodzie adwokata, jednak znalazłam najważniejsze materiały, w dodatku sama zastanawiam się nad studiami prawniczymi.
Prawnik jest to naprawdę trudna, wymagająca praca, dla osób zdyscyplinowanych, opanowanych, posiadających dobrą pamięć i umiejętność przekonywania, a także poprawnie posługujących się językiem polskim.
Czasem adwokatowi może być ciężko, gdyż kiedy zostaje mu przydzielony klient, rzadko może odmówić, a często przychodzi mu bronić seryjnego mordercę. Dlatego też osoba ta musi być silna i nie mieć wyrzutów sumienia, jeśli uda mu się takiego przestępcę wybronić.
Studia prawnicze to jedne z trudniejszych kierunków, ograniczające kontakty towarzyskie i zmuszające do ciężkiej pracy. Zawód dobrze płatny, jednak w zależności od umiejętności i popularności danego adwokata. Ciężko wybić się bez znajomości.
 
Mam nadzieję, że jesteście zadowoleni z tego posta i przybliżył on Wam zawód adwokata. Jeśli dowiedzieliście się czegoś nowego to cieszę się i zapraszam na kolejne posty.
 
Zapraszam do dyskusji w komentarzach.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę o kontakt. Formularz kontaktowy znajdziecie na samym dole bloga.
 
 
 
 


You may also like

6 komentarzy:

  1. Niedawno zdobyłem kontakt do kancelarii i podczas wizyty zdecydowanie zaintrygował mnie zawód prawnika / radcy prawnego od zaplecza. Dlatego też ciekawie czytało mi się ten artykuł. Chętnie poznam więcej na ten temat, choć na prawo się nie szykuję. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecam usługi kancelarii Filtry Pomorze www.gg-legal.pl/ – naprawdę świetni specjaliści od prawa rodzinnego.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zaciekawiła mnie sprawa zarobków. Szczególnie górna granica. Są to potężne pieniądze, tylko czy może to dziwić? Adwokaci świadczą nam porady w naprawdę szerokim zakresie i ich wiedza musi być ogromna.

    OdpowiedzUsuń
  4. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Adwokat to przede wszystkim osoba, która powinna z powołaniem pomagać ludziom w trudnych momentach ich życia. Jeśli szukacie radcy prawnego, który udzieli wam profesjonalnej porady prawnej, znajdziecie takie usługi na stronie internetowej https://urbanskikancelaria.pl/.

    OdpowiedzUsuń
  6. Nikt z nas nie chce mieć do czynienia z adwokatami. Jeśli jednak zdarzy się trudna sytuacja natury prawnej, pomoc takiego specjalisty jest na prawdę bezcenna.
    https://adwokat-kaleta.pl/

    OdpowiedzUsuń