Z początku powinnam chyba szybko Was przeprosić za te kilka miesięcy nieobecności. Miałam moment słabości, jednak myślę że już wszystko w porządku, w końcu zaczęły się wakacje, a moja głowa jest pełna kolejnych pomysłów! :)
Postaram się być nieco bardziej systematyczna, jednak kończę już te pogadanki i zapraszam na dzisiejszy temat posta, czyli zawód architekta. Ostatnio naprawdę sporo osób zaczyna interesować się tym kierunkiem. Jeśli i ktoś z Was marzy o podjęciu zawodu projektanta wnętrz, ogrodów, budynków.... lub po prostu chce nieco dowiedzieć się o kolejnym opisywanym przeze mnie zawodzie, zapraszam ;)
Zgodnie ze znalezioną przeze mnie definicją, praca architekta polega na projektowaniu planów budowy, rozbudowy i modernizacji obiektów budowlanych lub ich części. Myślę jednak, że jest to naprawdę ogólnikowe wyjaśnienie, gdyż na zawód ten gromadzą się przeróżne czynności, o których mam zamiar Wam opowiedzieć.
Pierwszym z obowiązków architekta jest opracowanie założeń projektu, tzn. po otrzymaniu zlecenia osoba pracująca w tym zawodzie musi przeanalizować życzenia klienta i stworzyć z nich spójną całość, której owocem będzie gotowy projekt.
Kiedy ekipa budowlana zaczyna przystępować do realizacji zlecenia, na architekta czeka kolejne zadanie; mianowicie podejmuje on decyzje dotyczące rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych, czyli po prostu wybiera farby, meble... wszystko, a także sposób tego zamontowania lub ustawienia. Wspólnie z klientem decyduje jak wszystko będzie wyglądać, co po prostu ekipa musi wykonać, nie ingerując w niczyje pomysły.
Oprócz wymyślenia projektu, architekt musi również przedstawić go plastycznie i przestrzennie, czyli wykonać jego przybliżony plan, dzięki któremu klientowi i ekipie łatwiej będzie wszystko sobie wyobrazić.
W zależności od dziedziny architektury, czasem do zadań dopisać należy też projektowanie bezpośredniego otoczenia obiektu i zagospodarowania jego działki.
Kolejną ważną rzeczą, którą warto dodać jest to, że zanim zdąży powstać projekt, architekt ma za zadanie poświęcić dużo czasu na poznanie miejsca budowy i jego okolice oraz dobrze poznać specyfikę budynku.
Będąc architektem, można zdecydować się na konkretną dziedzinę (np. mieszkalną, sakralną itp.) i tylko w niej się specjalizować.
Po uzyskaniu długiego doświadczenia istnieje możliwość prowadzenia działalności naukowo-dydaktycznej, czyli po prostu nauczać innych, wykładać na uczelniach itp.
Miejscem pracy architekta jest zazwyczaj nieduża (bo maksymalnie kilkunastoosobowa) pracownia. W zależności od projektu, mogą go wykonywać sami lub w zespole. Rzadko kiedy stadionem zajmuje się jedna osoba. To właśnie w pracowniach architektonicznych powstawać będą projekty, co oczywiście nie znaczy, że nie będziecie zmuszeni do zabierania roboty do domu.
Należy pamiętać, że w tej pracy czekają na Was częste wyjazdy w miejsce, gdzie budynek ma powstać. Trzeba tam wykonać dokładną analizę terenu, co nie wyklucza przesiadywania w bibliotekach, studiując historię danego miejsca. Ze względu na konieczność pilnowania wielu spraw urzędowych, musicie być gotowi na częste załatwianie spraw w odpowiednich instytucjach, aby uzyskać pozwolenia na różne "operacje".
Przyzwoita pracownia architekta powinna być wyposażona w jak największy stół na projekty, dobre oświetlenie (nie wskazana jest praca po ciemku) i materiały kreślarskie (liczy się precyzja, więc muszą być w dobrym stanie i prawidłowo funkcjonować).
Ważny jest też dostęp do komputera z zainstalowanymi różnymi programami graficznymi lub projektowymi oraz drukarki pozwalającej drukować plany budynku.
Czas pracy architekta zależy od wielu czynników: wielkości zlecenia, ilości projektów oraz ogólnego stanowiska. Zazwyczaj jest to 8 godzin, ale musicie pamiętać, że bardzo często zdarza się, że czas pracy może się znacznie wydłużyć (nawet do kilkunastu godzin dziennie!). Najważniejsze jest oddanie projektu na czas, dlatego jest to praca odpowiednia dla osób umiejących pracować pod presją czasu.
Zanim zdecydujecie się wybrać zawód architekta, zorientujcie się, czy posiadacie odpowiednie predyspozycje. Bardzo ważna jest bogata wyobraźnia, w szczególności przestrzenna, a także umiejętność gospodarowania danego miejsca logicznie i ciekawie.
Istotne są też umiejętności plastyczne (musicie dobrze przedstawić projekt!). Co za tym idzie, niezbędna jest zdolność tworzenia rysunków plastycznych, przyda się też znajomość podstawowych programów graficznych (AutoCad, 3DMax, ArchiCad itp.), gdyż technologia idzie w górę.
W zawodzie tym naprawdę ważna jest estetyka, znajomość perspektywy i umiejętność łączenia i komponowania kolorów (w sposób ciekawy).
Tworząc projekt, pamiętajcie, że odpowiednie wyliczenia są konieczne. W przeciwnym razie budynek grozi zawaleniem. Dlatego tak ważna jest precyzja obliczeń, która nie byłaby możliwa bez znajomości matematyki na wysokim poziomie (warto już w szkole wybierać się na rozszerzone kierunki).
Nie może też Wam zabraknąć fachowej wiedzy w zakresie materiałoznawstwa oraz sztuki. Należy znać prawo, aby wiedzieć np. w jakiej odległości od płotu powinien stać budynek itp.
Zawód architekta związany jest z dużą odpowiedzialnością, ponieważ to, jak budynek będzie się sprawował, zależy od każdego milimetra i naszych zdolności, wszystko spoczywa na naszym sumieniu. W razie katastrofy budowlanej koordynator odpowiada przed prawem.
Musicie sprawnie radzić sobie w pracy zespołowej, ponieważ jak już wspomniałam, czasem może się zdarzyć projekt zbiorowy. Umiejętność dobrego słuchania, negocjacji, komunikacji przydadzą się nie tylko podczas współpracy z innymi architektami, ale również konsultowania wyników pracy z klientem.
Znajomość języków obcych potrzebna jest zwłaszcza do śledzenia trendów w branży, bywa również potrzeba do obsługi programów komputerowych i otwiera drzwi do udziału w projektach międzynarodowych oraz pracy za granicą.
Aby zdobyć ten zawód, musicie posiadać co najmniej wyższe wykształcenie w dziedzinie architektury. Egzamin na takie studia składa się z teorii i praktyki. Istnieją specjalne kursy, pozwalające go zdać i naprawdę warto się na nie zapisać. Istotne jest też ciągłe ćwiczenie rysunku.
Uzdolnienia praktyczne, które sprawdzane są podczas egzaminu, to m.in. rysunek odręczny i wyobraźnia przestrzenna. Przygotujcie się na to, że niektóre zadania mogą być zaskakujące (np. budowanie makiety mostu z makaronu) i naprawdę punktowana będzie zaradność oraz kreatywność i niepowtarzalność w takich sytuacjach. Z tego, co mi wiadomo jest to naprawdę trudny egzamin i wielu osobom nie udaje się dostać na wybrane studia za pierwszym razem, dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie się.
Kiedy już udaje się Wam dostać na studia architekta, ważne jest dążenie do tytułu inżyniera, które trwa od 3,5 do 4,5 lat. Jednak nie jest to wystarczające. Po otrzymanie tego tytułu, należy kontynuować studia aż do magistra inżyniera. Samodzielność zawodową umożliwia dopiero uzyskanie uprawnień architektonicznych, których zdobycie możliwe jest po minimum roku stażu na budowie, a także dwóch latach pracy w biurze projektowym (pod nadzorem osoby doświadczonej). Zdobyte doświadczenie musi być potwierdzone w specjalnym dzienniku praktyk wydawanym przez Izbę Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Dopiero po spełnieniu tych wymagań można przystąpić do egzaminu, którego pozytywny wynik będzie oznaczał uzyskanie uprawnień.
Dostanie się na staż nie jest proste, ponieważ naprawdę wielu początkujących architektów się o to ubiega. Chętnych jest dużo więcej niż ofert pracy.
Dopiero po tak przebytej ścieżce kształcenia, kandydat na architekta dostaje pełne prawa do wykonywania zawodu. Architekt, który otrzymał uprawnienia budowlane, musi zapisać się do właściwej izby architektów i opłacać comiesięczną składkę członkowską. Tylko wtedy możliwa jest praca samodzielna.
Jest to naprawdę dobra praca, jednak zależy od popularności i zdolności architekta. Oczywiście pamiętajcie, że wynagrodzenia nie dostaniecie za nic, jest to ciężka praca, pełna odpowiedzialności, perfekcji i wysiłku (jak już wcześniej pisałam). Średnie podstawowe wynagrodzenie wśród polskich architektów wynosi 5577 złotych. Całkowite wynagrodzenie 10 proc. architektów przekracza 12 tys. złotych. Całkowita pensja 10 proc. badanych architektów nie przekracza 2,2 tys. złotych, co dowodzi, że to zależy od architekta.
Z przeprowadzonych badań wynika też, że zdecydowanie lepiej zarabiają architekci pracujący dla dużych firm. Najwyższe wynagrodzenia są w firmach powyżej 250 osób.
Duże znaczenie ma też staż. Doświadczeni architekci zarabiają dużo więcej niż początkujący. I tak pracujący rok i mniej zarabiają średnio 2,6 tys. złotych. Z kolei osoby ze stażem powyżej pięciu lat otrzymują średnią pensję w wysokości 5,8 złotych, dlatego NIE PODDAWAJCIE SIĘ!
Standardowo poniżej umieszczam wykres średnich zarobków.
Bardzo dziękuję Wam za przeczytanie posta, mam nadzieję, że się Wam podobał i opowiedziałam Wam trochę o kolejnym już zawodzie :)
Pragnę polecić jeszcze stronę, na której znajdziecie aktualizacje prawne, listę czynnych zawodowo architektów, informacje o wydarzeniach branżowych i wiele innych. Wystarczy kliknąć tutaj.
Serdecznie zachęcam Was do obejrzenia krótkiego filmiku, w którym możecie posłuchać, co o swojej pracy mówi jeden z polskich architektów! Klikając TUTAJ zostaniecie przekierowani na stronkę z filmikiem. Zachęcam :)
Morbi leo risus, porta ac consectetur ac, vestibulum at eros. Fusce dapibus, tellus ac cursus commodo, tortor mauris condimentum nibh, ut fermentum massa justo sit amet risus.
Wow, świetny pomysł na bloga! :)
OdpowiedzUsuńhttp://thisismydream-blog.blogspot.com/
Miło, że Ci się podoba :) Już wkrótce kolejny post!
Usuń