W kolejnym poście przybywam do Was z nowym zawodem, jakim jest fotograf. Jeśli myślicie o tej jakże artystycznej karierze, bądź jest to wasze hobby a ciekawi Was jak wygląda utrzymywanie się ze zdjęć, zapraszam :)
Zapewne każdy z Was wie, na czym polega ten zawód. Na robieniu zdjęć - tak pokrótce można to wytłumaczyć. Jednak rozszerzmy ten temat - po to właśnie powstał ten post.
Zacznijmy od tego, co w ogóle znaczy samo słowo fotograf? Z greckiego jest to "rysujący za pomocą światła", ale to nie jest bardzo istotne. Tak jak mówiłam jest to specjalista fachowo zajmujący się wykonywaniem zdjęć.Mogą być to zdjęcia do dokumentów (np. do dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy czy różnego typu legitymacji), zdjęcia okolicznościowe – robione podczas chrzcin, komunii czy ślubów, zdjęcia portretowe, reportażowe lub reklamowe.
Pewnie wśród Was znajdują się osoby, które raczej zdjęć nie robią i nie mają pojęcia o fotografii. Na pewno część spośród Waszego grona myśli, że to takie proste zrobić zdjęcie. Zwykłe "cyk" i tyle, żadna filozofia. Otóż, nic bardziej mylnego, moi drodzy.
Osobiście uwielbiam robić zdjęcia, gdybym była w tym dobra, z chęcią mogłabym zająć się tym profesjonalnie, jednak brak mi jakichkolwiek zdolności. Poniżej zamieszczę Wam parę moich zdjęć, które są naprawdę fatalne, w dodatku robione telefonem komórkowym.
Zrobienie dobrego zdjęcia wymaga ogromnej wiedzy i dużego wkładu pracy i czasu. Trzeba dobrać odpowiednie światło, najlepiej naturalne, gdyż sztuczne zmienia kolor przedmiotu/osoby którą fotografujemy. Poniżej w nieco humorystyczny sposób przedstawione jest zdjęcie ze złym oświetleniem ;)
Jak widzicie, nie wygląda ono profesjonalnie; w konkursie też nie wygra, więc profesjonalista zawsze pamięta o dobrym oświetleniu.
Trzeba też wyostrzyć zdjęcie, gdyż jeśli tego nie zrobimy, będzie ono wyglądać nieprofesjonalnie. Poniżej zamieszczę Wam zdjęcia wykonane przeze mnie - jedno wyostrzone, a drugie nie. Sami porównajcie, które wygląda lepiej.
Różnica nie jest znikoma, tylko wyraźnie widać, które zdjęcie jest lepsze. Trzeba też dobrze wykadrować obiekt, który fotografujemy (na zdjęciach powyżej źle wykadrowałam kaktusa, ponieważ zależało mi jedynie na przedstawieniu ostrości).
Aby zdjęcie było jeszcze lepsze, fotograf musi wiedzieć, jakiego aparatu użyć oraz jaki dobrać obiektyw. Powinien zadecydować również, czy konieczny jest statyw, czy też lampa błyskowa. Niezbędny jest też dobry plener, aby zdjęcie wyglądało ciekawie i profesjonalnie.
Oceńcie, jak wygląda zdjęcie lakieru do paznokci z brzydkim tłem i bałaganem.
Lepiej wygląda estetyczne zdjęcie na białym tle, niż w plenerze książek i chusteczek. Dlatego tak ważny jest dobór tła. Ale nie będę się już tak rozwodzić nad takimi rzeczami, gdyż możecie sobie o tym przeczytać w każdym poradniku dla początkujących, a ja powinnam skupić się na samym zawodzie.
Niektórzy fotografowie, zwłaszcza ci zatrudnieni w studio fotograficznym, dodatkowo zajmują się sprzedażą materiałów związanych z branżą fotograficzną (tj. filmy, karty pamięci, środki do konserwacji aparatów, albumy zdjęciowe).
Nieco inaczej wygląda praca fotografów zatrudnionych w agencjach modelingowych. Tutaj liczy się wizja artystyczna i zmysł estetyczny fotografa, ponieważ musi on zrobić takie zdjęcia, aby przyciągały uwagę oglądających, czasem też szokowały. Materiał ten jest bowiem najczęściej wykorzystywany do celów reklamowych.
Specjalista zatrudniony w niewielkim zakładzie fotograficznym zazwyczaj pracuje indywidualnie. Wszystko wykonuje sam i zazwyczaj jest w pełni sam odpowiedzialny za rezultat pracy, którą ma wykonać.
W przypadku większych sesji wykonywanych dla magazynów lub agencji reklamowych, fotograf współpracuje z wieloma innymi specjalistami: modelami, stylistami, fryzjerami, wizażystami, scenografami, a nawet grafikami komputerowymi. W związku z tym musi odznaczać się cierpliwością, umiejętnością współdziałania i komunikatywnością.
Zdarza się, że fotograf zostaje zatrudniony przez agencję lub inną firmę, która potrzebuje wykonywania zdjęć (jest to wtedy zwykła praca na etat). Jednak zazwyczaj po prostu zakłada własną firmę. Jeśli ktoś z Was myśli o takim rozwiązaniu nie tylko jako fotograf, aby przeczytać, jak założyć własną działalność gospodarczą wystarczy kliknąć tutaj.
Robiąc zdjęcia zawodowo, możecie pracować w naprawdę wielu miejscach. Wszystko zależy od zlecenia, czyli po prostu życzenia zamawiającego. Może być to jedynie studio, ale też kościół, urząd, mieszkanie publiczne, albo żywy plener.
Czasem zdarzają się zdjęcia w naprawdę ekstremalnych warunkach: na dachu budynku, na spadochronie, wśród skał, pod wodą; trzeba być na to przygotowanym. Pamiętajcie również, że przebywanie na powietrzu podczas sesji wiąże się z narażeniem na nagłą zmianę warunków atmosferycznych. Część swoich obowiązków wykonywalibyście przed komputerem. Może być to np. obróbka zdjęć, do której odpowiedni, czasem drogi program jest niezbędny.
Pracując jako fotograf, nie ma się stałych godzin pracy. Zależy to od ilości i stopnia trudności powierzonego zlecenia. Tak to właśnie wygląda: miejsce i ilość pracy nie są określone.
Pominę oczywistą sprawę, że fotograf musi umieć robić zdjęcia, bo to priorytet i tak głupia uwaga, że nie ma po co jej pisać.
Pierwszą rzeczą, którą musi potrafić osoba w tym zawodzie, to umiejętność posługiwania się programem graficznym. To tam dokonuje się poprawek, tzn. używa retuszu, zmienia kolory, dodaje elementy, odświeża stare zdjęcia itp.
Trzeba umieć też odbijać zdjęcia, posługiwać się ciemnią i urządzeniami do wywoływania zdjęć. Mimo, że cały ten proces coraz częściej wykonują maszyny, umiejętność takiej rzeczy niezbędna jest w pracy fotografa.
Podczas wykonywania codziennych czynności, zdjęć w plenerze (czy też warunkach ekstremalnych) przyda się dobra kondycja fizyczna. Czasami aby wykonać dobre ujęcie trzeba odpowiednio się wygiąć, kucnąć, położyć itp. To nie powinno stanowić problemu dla fotografa. Ponadto musicie posiadać bardzo dobry wzrok, prawidłowo odróżniać barwy, dostrzegać głębię obrazu, mieć dobrą ostrość widzenia i zdolność dostrzegania kształtów także w gorszym oświetleniu.
Nie może zabraknąć zręcznych palców, czy też refleksu (który niezbędny jest do wykonania zdjęcia w odpowiednim momencie, zwłaszcza kiedy robimy zdjęcie zwierzęciu lub dziecku, gdyż oba przypadki charakteryzują się zdolnością do szybkiego i częstego ruchu). Co za tym idzie, trzeba być dobrym obserwatorem i zauważać zmiany w otoczeniu i w modelu.
Niezwykle ważne jest też kreatywne myślenie i zmysł artystyczny, aby zdjęcie było niepowtarzalne i oryginalne, a także twórcze.
Jeśli chcecie obrać sobie taki zawód, musicie być pewni siebie i odważni, aby móc wybronić się na rynku. Jeśli jesteście nieśmiali i nie wierzycie w siebie to musicie coś z tym zrobić, w przeciwnym razie nie poradzicie sobie wśród tak dużej konkurencji.
Nie może zabraknąć Wam cierpliwości, bo czasem naprawdę ciężko doprowadzić do dobrego ustawienia się modela (a w szczególności wyżej wymienionego zwierzęcia czy też dziecka).
W tym zawodzie musicie wykazywać się chęcią ciągłego uczenia się i doskonalenia, gdyż fotograf stale uzupełnia swoją wiedzę na temat technik pracy czy używanych narzędzi.
Przydatna może się także okazać znajomość języków obcych, która otwiera drogę do zagranicznych kontraktów i pracy z ludźmi różnych narodowości.
Podstawowym warunkiem, aby zaistnieć w świecie fotografii jest talent. Oczywiście, aby rozwijać swoje umiejętności istnieją różne kursy, szkoły i warsztaty.
Oprócz zajęć praktycznych i talentu przyda się też wiedza teoretyczna - z historii fotografii i historii sztuki.
Na początku kariery trzeba uzbroić się w cierpliwość i determinację. Bardzo dobrym pomysłem jest przygotowanie portfolio, czyli zbioru najlepszych prac, reklamujących umiejętności fotografa. Inną możliwością na "reklamę" jest udział w różnych konkursach fotograficznych. Zdobycie nagrody lub wyróżnienia może być dobrą pomocą do zdobycia pracy i przekonania potencjalnego pracodawcy do przyjęcia do pracy.
Innym i bardzo często wykorzystywanym przez fotografów sposobem jest umieszczanie zdjęć w agencjach zwanych microstock (przykładowe agencje znajdziesz tutaj). Po zatwierdzeniu prac przez taką agencję zdjęcia trafiają do banku fotografii, skąd mogą być kupowane przez różne firmy i osoby prywatne.
Kolejną opcją jest przystąpienie do stowarzyszenia fotografów, zawierającego specjalistów danej branży. Trzeba jednak najpierw tym specjalistą zostać.
Jeśli ktoś z Was zostanie już fotografem, będzie w tych wszystkich agencjach, microstockach i stowarzyszeniach, niech jednak nie zapomni o ciągłym doskonaleniu swoich umiejętności!
Możesz to robić zarówno poprzez udział w kursach, warsztatach, jak i czytanie branżowej literatury. Swoje kwalifikacje możesz podnosić także zapisując się na studia wyższe w szkołach plastycznych i teatralnych. Kierunek fotografia możesz studiować np. w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu czy Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. (aby dowiedzieć się więcej o tych kierunkach, kliknij na nazwę szkoły, która Cię interesuje)
Zarobki fotografa są zależne od typu fotografii jaką on uprawia, a jak wiadomo typów tych jest dość sporo. Sumując średnie zarobki z różnych typów fotografii i wyliczając z tego średnią uzyskamy kwotę 2250 zł.. Rzeczywistość jednak nie jest tak kolorowa i przeciętny zwykły fotograf, który robi zdjęcia do dowodów, itp., zarabia średnio 1500zł. Najwyższe zarobki można zyskać jako fotograf ślubny oraz reklamowy.
Mówi się, że średnie zarobki fotografa ślubnego wynoszą 3000 PLN. Jednak jest naprawdę różnie. Tak jak w zawodzie adwokata (post o nim możesz przeczytać, klikając tutaj) zarobki zależą od Waszych umiejętności i tego, jak się zareklamujecie.
Poniżej zamieszczam wykres przedstawiający zarobki przeciętnego fotografa BRUTTO
Jak widać, kokosów na tym nie zbijecie, jednak pracując jako fotograf robicie to, co lubicie, spełniacie swoje marzenia i stale się rozwijacie.
To już wszystko, co chciałam Wam powiedzieć. Pora przypomnieć najważniejsze fakty o tym wciąż popularniejszym zawodzie.
Nie jest to praca o stałych godzinach ani stałych zarobkach, nie jest też najlepiej płatna.
Aby zostać fotografem trzeba stworzyć własne portfolio i dobrze się zareklamować.
Należy też wykazywać się kreatywnością, cierpliwością oraz przede wszystkim talentem; nie można się łamać i trzeba mieć własną wizję, być oryginalnym.
Wszystkim z Was, którzy marzą o podjęciu się pracy fotografa życzę powodzenia! :)
Mam nadzieję, że spełnicie swoje marzenia, a ten post podpowiedział Wam, co wykonać w kierunku bycia profesjonalistą i zacząć zarabiać ze swoich prac.
Zapraszam do dyskusji w komentarzach.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę o kontakt. Formularz kontaktowy znajdziecie na samym dole bloga.
Morbi leo risus, porta ac consectetur ac, vestibulum at eros. Fusce dapibus, tellus ac cursus commodo, tortor mauris condimentum nibh, ut fermentum massa justo sit amet risus.
Praca fotografa jest niezwykle ciekawa, sama kiedyś nad tym myślałam, ale jednak wciąż umiejętności za małe, musiałabym się wybrać na jakieś kursy lub do szkoły fotograficznej. Bardzo ciekawy artykuł, szczególnie fajnie, że piszesz o zarobkach bo szczerze nie miałam pojęcia ile w tym fachu się zarabia :) AngelinaCosmetics
Również zastanawiałam się nad fotografią i mam tak samo, jak ty :P Słabo z umiejętnościami, dlatego stwierdziłam, że nie mam szans w tej dziedzinie. Miło, że artykuł Ci się spodobał, taka jest idea mojego bloga: przybliżanie ludziom różnych zawodów, aby mogli zastanowić się, czy warto ten zawód wybrać :) Już wkrótce napiszę co nieco o architekcie :)
Praca fotografa jest niezwykle ciekawa, sama kiedyś nad tym myślałam, ale jednak wciąż umiejętności za małe, musiałabym się wybrać na jakieś kursy lub do szkoły fotograficznej. Bardzo ciekawy artykuł, szczególnie fajnie, że piszesz o zarobkach bo szczerze nie miałam pojęcia ile w tym fachu się zarabia :)
OdpowiedzUsuńAngelinaCosmetics
Również zastanawiałam się nad fotografią i mam tak samo, jak ty :P Słabo z umiejętnościami, dlatego stwierdziłam, że nie mam szans w tej dziedzinie. Miło, że artykuł Ci się spodobał, taka jest idea mojego bloga: przybliżanie ludziom różnych zawodów, aby mogli zastanowić się, czy warto ten zawód wybrać :) Już wkrótce napiszę co nieco o architekcie :)
UsuńUwielbiam fotografie i staram zajmować się tym na co dzień, aktualnie bardziej z pasji i chęci rozwoju, ale później... kto wie :D
OdpowiedzUsuńNajważniejsze, to spełniać swoje marzenia! Może kiedyś zostaniesz profesjonalnym fotografem? :P
OdpowiedzUsuńPowodzenia! :)
Zachęcam Cię do przesłanie mi swoich prac pod e-mail:
dominika.horaczy@gmail.com